3. Muratpaşa Çevre Festivali 12-15 Mayıs’ta

İklim ve Her Şey!

Dünyamız ısınıyor.
Buzullar eriyor ve deniz yükseliyor.
Aşırı yağış, kuraklık, şiddetli fırtına, kasırga ve orman yangınları… Ülkemizde hiç tanık olmadığımız hava ve doğa olayları art arda yaşanıyor.
Masmavi Akdeniz’i, yayları, şelaleleri ve yeşilin bin bir tonuyla ülkemizin turizm başkenti Antalya’mızdan yüzümüzü doğaya ve çevreye döneceğimiz, aklımızı ve kalbimizi açacağımız, dünyaya nefes olacağımız Muratpaşa Çevre Festivali başlıyor.
Muratpaşa Belediyemizin bu yıl 3’üncüsünü düzenleyeceği Muratpaşa Çevre Festivali’ni, ‘İklim ve Her Şey’ temasıyla, Dünya İklim Günü’nü de içine alan 12-15 Mayıs tarihlerinde gerçekleştiriyoruz.

Neden Çevre Festivali?

Sağlıklı ve nitelikli konutlarda barınma herkesin hakkı ama doğayla inatlaşmadan. Hayatımızı her alanda zenginleştirip kolaylaştıralım ama doğayı katletmeden.
Türkçenin büyük şairi Nazım Hikmet’in ‘Yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin’ dediği gibi büyük bir ciddiyetle bu sorunları ele almak için Adalya Vakfı Engelsiz Cafe Yaşam Alanı’nda buluşuyoruz.  
Çevre Festivalimiz, doğayla uyum içinde bir yaşamın mümkün olduğunu göstermeyi amaçlıyor. Belediye Başkanımız Sayın Ümit Uysal’ın “ego insandan ‘eko insana geçiş” olarak anlattığı bu uyum hareketi, çevre sorunlarına dikkat çekmeyi, çevre bilincini oluşturma ve geliştirmeyi kapsıyor.
Ve nihayetinde soluduğumuz havayı temiz tutmak, su kaynaklarımızı, toprağımızı, ormanlarımızı korumak ve ‘+0,5 Akdeniz’in Geleceği’ için Çevre Festivali düzenliyoruz.

+0,5 Nedir?

Bilimsel senaryolarda dünyada sıcaklığı 2030’a kadar 1,5 oC artacak. Artışın bununla sınırlı kalması için acil harekete geçilmesi gerekiyor.
Aksi durumda dünyamızda sıcaklık artışının 2 oC’yi bulacağı ve aradaki sadece +0,5 oC’lik farkın, ülkemizin de içinde bulunduğu Akdeniz havzasını, dünyanın geri kalanından 8 kat olumsuz etkileyeceği belirtiliyor.
Ülkemizde bu durumdan en çok etkilenecek kentlerden biri de Akdeniz kıyısına 640 kilometre sınırıyla kuşkusuz Antalya’mız olacaktır.
Çevre Festivalimizin amaçlarından biri de Akdeniz’in Geleceği ve +0,5 alarmına dikkat çekmek!

Festivalin yüzü Akdeniz foku

Dünyada nesli koruma altına alınan Akdeniz foku, bu yıl festivalin yüzü oldu.
Dünyada sayısı 500 ile 700 arasında değişen Akdeniz fokları, Türkiye kıyılarında Samsun, Marmara Adası civarı, İzmir Foça, Fethiye kıyıları, Gökova Körfezi, Antalya ve Mersin kıyılarında yaşıyor.
Birincil yaşam alanı ıssız ve yapılaşmamış kayalık kıyılar ve temiz bölgelerdir.
Antalya falezleri deniz dünyasının bu ürkek ve sevimli canlısına ev sahipliği yapmaktadır.

Festivalde neler olacak?

Doğayı odağına alan sivil toplum kuruluşları, kurum, vakıf ve topluluklar, iklim değişikliği ve çevre sorunlarına karşı çözümler üretmek ve ekolojik yaşama dair başarılı örnekler sunmak amacıyla festivalde stantlarıyla yer alacak. Çalışmalarını ve deneyimlerini paylaşacak.
Festivalde, çevre ve ekoloji ile ilgili kitaplara da stantlarında ulaşabileceksiniz.
Muratpaşa’daki, Eko Okul, Okullarda Orman ve Çevrenin Genç Sözcüleri çalışmalarının yer aldığı okullar çevreyle ilgili projeleriyle festivalimizde olacak.
Festivalde yetişkinler ve çocuklar için ekoloji atölyeleri, doğa gözlemleri, söyleşi ve imza etkinlikleri, tematik konserler, sergiler, interaktif drama etkinlikleri, spor ve yoga etkinlikleri yer alacak.

Festival mavi ve yeşille buluşacak

Muratpaşa Belediyesi Adalya Vakfı Engelsiz Cafe Yaşam Alanı, muhteşem Akdeniz manzarası ve yemyeşil alanıyla festivalin merkezi olacak.
Falez bandında, Eski Lara Yolu üzerinde bulunan Engelsiz Cafe Yaşam Alanı, çam ağaçlarıyla kaplı 8 dönümlük bir alanda bulunuyor.
https://goo.gl/maps/HJDwWUT1hC3ESfnr8
Şirinyalı Mah. Eski Lara Yolu No: 48 Muratpaşa / Antalya
+90 (242) 316 79 99
 
3. Muratpaşa Çevre Festivali / 12-15 Mayıs